Dlaczego meble skandynawskie są modne

Aranżując przestrzeń w domu, mieszkaniu lub w biurze chętnie sięgamy obecnie po meble skandynawskie, a stoły, regały, szafy czy komody w tym stylu są dziś bardzo popularne. Ciekawostką jest jednak fakt, że tak naprawdę koncepcja ta pojawiła się we wzornictwie użytkowym już 100 lat temu – jak to możliwe, że do tej pory nie wyszła z mody, a co więcej nieustannie zdobywa nowych zwolenników?

Styl skandynawski w meblarstwie - początki

Koncepcja stylu skandynawskiego we wzornictwie przedmiotów użytkowych pojawiła się na początku ubiegłego wieku i była odpowiedzią na zmieniające się potrzeby ówczesnego społeczeństwa. Stała wówczas w opozycji do bogatej, secesyjnej ornamentyki. Rozkwit stylu przypada na lata 50., kiedy to projektanci z Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii oraz Finlandii ostatecznie zdefiniowali motywy przewodnie tej koncepcji, a świat zachwycił się świeżym, pasującym do myśli modernistycznej spojrzeniem na elementy wyposażenia wnętrz. Co więcej, ze względu na wzornictwo i funkcjonalność, do dziś współcześnie produkowane meble skandynawskie należą do jednych z najchętniej wybieranych i wygląda na to, że trend ten szybko się nie zmieni.

Meble skandynawskie – dlaczego tak bardzo je lubimy?

Przede wszystkim są to elementy wyposażenia charakteryzujące się minimalizmem oraz funkcjonalnością, przez co znakomicie sprawdzają się w swojej roli, a każdy centymetr wewnątrz szaf, komód czy regałów jest w stu procentach wykorzystany. Tutaj po prostu nie ma miejsca na marnowanie przestrzeni. Atutem są też oczywiście walory wizualne – lekka forma inspirowana naturą, przyjemna dla oka kolorystyka (odcienie bieli, szarości, beżu) oraz w wielu przypadkach widoczny rysunek usłojenia drewna, który nadaje nieco surowego charakteru. Osoby decydujące się na meble skandynawskie cenią sobie również ich uniwersalność oraz to, że można je z powodzeniem łączyć z innymi elementami wyposażenia. Dzięki temu mogą być wykorzystane jako elementy zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej aranżacji każdego pomieszczenia w domu lub w biurze.


Meble drewniane w wyjątkowej cenie

Sprawdź