Jak czyścić drewniane meble?

Pewnie wielu z Was miało w swoim życiu sytuacje, kiedy chcąc postawić kawę czy herbatę na stole, ktoś z Waszych bliskich krzyczał: “Nie stawiaj gorącego, bo się odbarwi! Weź podkładkę.” Lub w związku z niefartem doszło do rozlania owocowego soku słyszeliście: “Wytrzyj to szybko, bo zostanie plama”. W przypadku drewnianych mebli rzeczywiście tak się dzieje. Chcąc zachować jak najdłużej ich naturalny blask oraz wygląd musimy stosować się do przynajmniej kilku zasad, dzięki którym nie będzie konieczna wymiana wyposażenia wnętrza mieszkania. Czyszczenie powierzchni mebli nie należy do najprostszych zajęć, choć warto pamiętać, by czynić to regularnie, gdyż ma to olbrzymie znaczenie dla pielęgnacji drewna. Co więc robić, by Twoje szafki, szafa czy biurko wyglądały jak nowe?

Regularne oczyszczanie z kurzu

Choć zazwyczaj jest to bardzo czasochłonne zajęcie i niezbyt lubiane, warto o nim pamiętać. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, systematyczne pozbywanie się kurzu oraz brudu może znacznie przedłużyć żywotność drewnianych mebli. Ten prosty zabieg nie tylko przywraca im na jakiś czas pożądany blask, ale stanowi skuteczną receptę na ich długotrwałość, przez co będą mogły służyć nawet kolejnym pokoleniom.

Wilgotna ściereczka zamiast bardzo mokrej

Mimo, że meble z większości rodzajów drewna są odporne na wodę, to jednak zazwyczaj źle na nią reagują. Czyszcząc więc ich powierzchnię należy wyposażyć się w wilgotną ściereczkę i dbać o to, by nie była zbyt mokra. Wilgoć bowiem bardzo łatwo przedostaje się w strukturę drewnianych mebli, co z pewnością nie służy ani ich wyglądowi, ani trwałości, mimo że sam materiał, z którego zostały wykonane z tego słynie. Po użyciu nasączonej wodą ściereczki, należy przetrzeć następnie powierzchnię suchą szmatką, która “zbierze” pozostające kropelki, a także ewentualne pozostałości po kurzu.

Odprowadzenie wilgoci

Jeżeli nie mamy pewności, co do sposobu pielęgnacji, a także zastosowania ściereczek, dobrym rozwiązaniem od czasu do czasu jest wietrzenie całego mieszkania. W ciepłe dni pozwoli to na osuszenie powierzchni mebli, a w nieco chłodniejsze na dostosowanie stopnia wilgoci panującego w mieszkaniu. Ważne jest, by tej czynności nie wykonywać zbyt długo. Wystarczy kwadrans, by proces ten przebiegał skutecznie.

Ciepło w mieszkaniu tak, grzejniki nie

To stwierdzenie nie oznacza jednak, że mamy pozbyć się urządzeń grzewczych np. kaloryferów z pomieszczeń, w których umiejscowione są drewniane meble. Bliska odległość w stosunku do grzejników może jednak powodować poważne uszkodzenia w ich strukturze, a także przyczynić się do powstawania białych odbarwień. Takie skazy materiału bardzo trudno jest potem usunąć, co przekłada się na wygląd drewnianego wyposażenia znajdującego się wewnątrz mieszkania. Warto jednak pamiętać, że meble powinny być ustawione w pomieszczeniach, w których panuje temperatura pokojowa tzn. taka, która oscyluje w granicach od 15 do maksymalnie 30 stopni Celsjusza.

Unikanie rozlewania cieczy

Nie da się ukryć, że to, co najbardziej szkodzi drewnianym powierzchniom to wszelkiego rodzaju ciecze. W przypadku rozlania wody, wina czy owocowego soku należy jak najszybciej osuszyć i oczyścić miejsce wylania płynu za pomocą papierowych ręczników i suchej ściereczki. Nie zawsze to jednak może uchronić meble przed zniszczeniami oraz odbarwieniami.

Dobranie właściwych impregnatów do czyszczenia i pielęgnacji

Wybór odpowiednich środków czyszczących jest kluczem do właściwej pielęgnacji i zachowania pięknego stanu drewnianych powierzchni. Raczej powinniśmy starać się unikać uniwersalnych preparatów, gdyż zazwyczaj nie sprawdzają się one w konkretnych przypadkach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup dedykowanych impregnatów do drewna, które powinny być dostosowane pod względem składu do określonych powierzchni. Niektóre środki czyszczące zabezpieczają także przed osadzaniem się kurzu na meblach. Ich zadaniem jest również zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń. To bardzo ważne, gdy nie ma się zbyt dużo czasu na czyszczenie oraz sprzątanie mebli.


Meble drewniane w wyjątkowej cenie

Sprawdź