Kiedy szukamy wyposażenia do domu lub mieszkania, to bardzo często słyszymy, że najlepszym wyborem będą meble drewniane. Skąd się wzięła ich ogromna popularność i co tak naprawdę zazwyczaj kryje się pod tym hasłem w katalogach i w ofertach? Niestety najczęściej sprzęty wykonane z płyty wiórowej i okleiny. Dlatego trzeba uważać i wybrać takie, które są wykonane z litego drewna. Wyroby ze sklejki są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a koszty ich naprawy często przewyższają cenę zakupu.
Skoro już wiemy, jakich mebli szukać, poznajmy wyróżniające je zalety. Po pierwsze jest to naturalność surowca – plastik lub metal nie dadzą nam możliwości kontaktu z przyrodą w sypialni lub salonie. Właśnie ta naturalność sprawia, że tak dużo osób chętnie po sięga po drewniane wyposażenie. Ważna jest ich niepowtarzalność – praktycznie każdy kawałek drewna wygląda inaczej. Kolejnym atutem jest długowieczność. W sprzyjających warunkach mogą przetrwać nawet kilkaset lat, zwłaszcza meble z mahoniu lub dębu. Bardzo łatwo można też usunąć z nich zewnętrzne uszkodzenia, takie jak rysy czy odpryski – wystarczy je zeszlifować.
Nie możemy jednak zapominać o wadach takiego wyposażenia. Jeśli się na nie zdecydujemy, musimy mieć przede wszystkim świadomość ciężaru sprzętów. Ich waga potrafi być naprawdę przytłaczająca - podczas zmiany wystroju jedna osoba nie da rady przesunąć szafy lub łóżka. Jest to także spory wydatek, co dla wielu osób może okazać się przeszkodą, której nie pokonają i zdecydują się na tańszą alternatywę. Po zakupie sprzęty wymagają szczególnej pielęgnacji, co oznacza kolejne koszty.
Jeśli jednak zdecydujemy się i wydamy swoje pieniądze na meble drewniane i zapewnimy im odpowiednie warunki, to możemy oczekiwać, że spokojnie posłużą one nie tylko nam, ale też i naszym dzieciom. Mamy także pewność, że nie wyjdą z mody i będą ozdabiać pokoje bez względu na aktualnie panujące trendy. Dodatkowo wprowadzimy odrobinę natury do swojego domu, co zawsze korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie .