Postarzanie mebli

W dzisiejszych czasach, gdy tak wiele osób myśląc o wystroju wnętrz przykłada wagę przede wszystkim do tego, by było nowocześnie, warto skierować swój wzrok w stronę klasycznych form. Postarzanie mebli to świetny sposób na to, by osiągnąć autorski i imponujący wizualnie efekt naprawdę małym kosztem. Wasze szafy, stoły, kredensy, lustra bądź krzesła będą prezentować się niczym wyciągnięte z galerii sztuki, korespondując swym wyglądem z estetyką renesansu czy baroku i nadając tym samym każdemu mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru.

Przygotowanie

Metod pozwalających na skuteczne postarzanie mebli i kontrolowane cofnięcie się w czasie istnieje co najmniej kilka. Zanim jednak przystąpimy do działania, kluczowym jest, by struktura i powierzchnia dowolnego regału, skrzyni czy półki została należycie oczyszczona. Tylko wtedy dany impregnat będzie mógł w optymalny sposób wniknąć w strukturę mebla. Można tego dokonać na kilka sposobów – począwszy od standardowego i najbardziej delikatnego, choć nie aż tak efektywnego, pozbycia się kurzu i niechcianych nalotów szmatką, przez wykorzystanie waty stalowej bądź papieru ściernego o różnej grubości w celu odpowiedniego wyprofilowania powierzchni oraz eliminacji zbędnych lakierów czy farb, aż po tak zaawansowane procesy jak piaskowanie, szczotkowanie czy szlifowanie. Bardzo ważne jest także wypolerowanie drewna, które pozwoli na uzyskanie jego optymalnej gładkości, a tym samym dany stół, szafa czy kredens, oprócz tego że przyjemne w dotyku, będą też w pełni przystosowane do dalszych działań.

Techniki postarzania mebli

Gdy te kroki mamy już za sobą, konieczne jest zdecydowanie się na konkretną technikę postarzania mebli. A tych istnieje bardzo wiele. Jednymi z najciekawszych i najpopularniejszych z pewnością są bielenie oraz patynowanie. Polegają one na doprowadzeniu do sytuacji, w której zróżnicowane barwy zaczną się łączyć i przenikać ze sobą, doprowadzając w efekcie do powstania kompozycji pełnej oryginalnych zestawień czerni i bieli (w pierwszym przypadku) czy kolorów bardziej delikatnych (w drugim).

Kolejnym etapem jest zaopatrzenie się w niezbędne do wykonania konkretnego projektu preparaty, między innymi takie jak:

  • impregnaty do drewna (np. popularna bejca)
  • patyna
  • specjalne pasty i farby (np. kredowe czy przecierka)
  • lakiery akrylowe
  • woski
  • pędzle

Ingerencja przy ich pomocy w konwencjonalną barwę danej szafy, komody czy innego elementu wyposażenia Waszego mieszkania pozwoli na skuteczne postarzanie mebli oraz osiągnięcie intrygującego kolorystycznego rozmycia. Umiejętne przenikanie się barw nawet ze zwykłego kawałka drewna litego jest w stanie uczynić atrakcyjne wizualnie dzieło, silnie kojarzące się np. z dokonaniami francuskich impresjonistów. A eksperymentować z postarzaniem mebli można przecież bez końca.

Shabby chic

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o postarzanie mebli, jest technika shabby chic. Polega ona na estetycznym zwrocie ku przeszłości i uczynieniu nawet z najbardziej eleganckich i nowoczesnych szaf, komód czy stołów elementów prezentujących się pod względem wizualnym jak z zupełnie innej epoki. Wyobraźcie sobie Państwo z jakim urokiem i sentymentem patrzymy na taśmy wideo z filmami z lat osiemdziesiątych, na których pojawia się wiele zakłóceń i okazjonalnych zniekształceń obrazu. Tutaj mechanizm ten działa na naszą recepcję bardzo podobnie, a szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w kontraście z meblami nowoczesnymi, ustanawiając w naszym domu atrakcyjną, ponadczasową mozaikę.

Dzięki vintage’owemu myśleniu nie wydacie fortuny na nowe meble, a jednocześnie wnętrze Waszego lokalu będzie mienić się barwami i wyglądać naprawdę elegancko, łącząc dwudziestopierwszowieczne osiągnięcia designerskie z wystrojem z innej epoki. Szczególnie, jeśli lubicie w wolnych chwilach majsterkować.

Postarzanie mebli jest więc tanią, dostarczającą przy tym wiele satysfakcji techniką, która znacząco podniesie estetykę Waszego mieszkania i sprawi, że zarówno Wy jak i Wasi goście będziecie spoglądać na pomysłowo wykonane dekoracje i wzory z prawdziwą przyjemnością. Wystarczy zaopatrzyć się w dowolny regał czy kredens i przy wykorzystaniu odrobiny wyobraźni bądź pomocy fachowców zamienić go w wyrób jedyny w swoim rodzaju – układ drewnianych słojów i kształtów jest przecież nie do podrobienia, a wraz przenikającymi się kolorami w prosty sposób pozwoli poczuć ducha przeszłości.

Czas trwania

W zależności od tego jaką technikę postarzania mebli preferujemy, jej czas trwania będzie oczywiście różny. Nakładanie na siebie kolejnych, cienkich warstw, współgrających ze sobą w nieinwazyjny sposób, może zająć tylko około sześćdziesięciu minut, zaś bardziej skomplikowane rozwiązania, w których musimy czekać aż konkretne partie farby czy wosku wyschną, by móc nałożyć kolejne, o wiele dłużej. Warto jednak przyłożyć się już choćby dla samego efektu końcowego.

Przygotowanie swoje własnej, wielowarstwowej mozaiki kolorów to rewelacyjny pomysł aranżacji wnętrz, który pozwoli oszczędzić wiele pieniędzy na drogich substytutach, a jednocześnie zadbać o ożywczy, eksperymentalny charakter pomieszczeń. Postarzanie mebli jest techniką, która sprawdzi się zarówno w przypadku szaf oraz stołów, jak i luster, regałów czy biurek, więc będziecie mogli zatroszczyć się w ten sposób o dowolny drewniany element wyposażenia Waszego mieszkania.

Jeśli zaś cenicie sobie Państwo eklektyzm, zachęcamy do zaopatrzenia się w nowe komody, skrzynie czy ławy z naszego asortymentu i inteligentne usytuowanie ich w pomieszczeniu z meblami postarzanymi. Efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący.


Meble drewniane w wyjątkowej cenie

Sprawdź